13:03 | 1396/06/14
نخستین تفاهمنامه دستگاه‌ها در دولت دوازدهم سهم نساجی شد:
تولید پوشاك در استان‌های با نرخ بیكاری بالا ‎
برخی‌ها می‌گویند، صنعت نساجی ایران مرده است، اما هر از گاهی صدایی از تولیدكننده‌هایی كه نایی برای نفس كشیدن ندارند، به گوش می‌رسد.
صنعت نساجی ایران سال‌های زیادی است كه در شرایطی نامناسب به سر می‌برد. تمام تلاش‌های انجام شده برای بهبود شرایط این صنعت با قدمتی بیش از صد سال به نتیجه نرسیده و این صنعت كج‌دار و مریز در حال گذر روزگار است. البته در سال‌های گذشته وزارت صنعتی‌ها برای اینكه شرایط این صنعت را كمی بهبود ببخشند، دست به كار شدند تا با ورود برندهای مطرح اروپایی و آسیایی زمینه همكاری‌های بیشتر بین ایرانی‌ها و خارجی‌ها را فراهم كنند. نتیجه این تلاش هم تنها به ورود برندهای خارجی به ایران ختم شد و نه همكاری تولید داخلی. تجربه‌ای كه با برگزاری نمایشگاه تولید‌كنندگان پوشاك ترك در تهران كار را به اعتراض‌های متعدد فعالان صنف پوشاك رساند و اما در نهایت هم نمایشگاه برگزار شد و هم ترك‌ها به خوبی كالاهای خود را فروختند، همچنان هم چین و تركیه بزرگ‌ترین میزان قاچاق پوشاك به ایران را دارند. حالا به تازگی و در شرایطی كه نمایشگاه صنعت نساجی در حال برگزاری است سازمان برنامه و بودجه و وزارت صمت برای تولید پوشاك در مناطق روستایی تفاهمنامه امضا كردند؛ تفاهمنامه‌ای كه سرمایه 68 میلیارد تومانی را برای هر استان- 5 استان در طرح در نظر گرفته شده – اختصاص داده است. گویا این طرح برای اشتغالزایی استان‌هایی اجرا خواهد شد كه بیشترین میزان بیكاری را دارند به گونه‌ای كه طبق توضیحات حمید پورمحمدی، گل‌سفید معاون امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه، استان‌های كرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، همدان و گیلان كه دارای نرخ بیكاری بالاتری بوده و البته ظرفیت تولید پوشاك را دارند، استان‌های هدف هستند. البته این طرح در ٣١ استان كشور اجرا می‌شود اما فعلا به صورت آزمایشی در این چند استان است. سازمان برنامه و بودجه، سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی، بانك كشاورزی و انجمن صنایع پوشاك ایران و استانداری‌ها در این طرح مشاركت دارند. در این طرح در مجموع به طور مستقیم ٥٤٨٠ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد. تسهیلات پرداختی برای تولید در طرح توسعه اشتغال روستایی در قالب تولید پوشاك با مشاركت بانك كشاورزی و با سود مصوب شورای پول و اعتبار (١٨ درصد) پرداخت می‌شود كه نیمی از آن از سوی سازمان برنامه و بودجه در قالب یارانه سود پرداخت خواهد شد. این در حالی است كه پیش بینی شده در هر استان حدود ٩ میلیارد و ٨٠٠ میلیارد تومان یارانه سود پرداخت شود. بر این اساس سود پازپرداخت تسهیلات ٩ درصد و در دوره پنج‌ساله خواهد بود. در مجموع در هر استان به طور متوسط ٦٨ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد كه ٩٠ درصد آن تسهیلات بانكی است.
مجوز برداشت 5/1 میلیارد دلار
برای اشتغال
محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در مراسم امضای این تفاهمنامه بر اهمیت تخصیص منابع به حوزه اشتغال تاكید كرد و گفت كه رییس‌جمهوری در خصوص كاهش بودجه دستگاه‌های دولتی و اختصاص آن به تولید و اشتغال توصیه‌هایی داشتند. آنطور كه سخنگوی دولت توضیح داده، بخشی از هزینه‌های جاری كه در سه ماهه دوم سال صرفه‌جویی شده قرار است در تخصیص با اولویت تولید و اشتغال هزینه شود. البته او این رقم ناچیز را به دلیل كسری بودجه بسیار ناچیز توصیف كرده و گفته است: صرفه جویی‌ها آنقدر كم است كه شاید دستگاه‌ها متوجه نشوند. او سپس گفته مجوزی داریم كه بر اساس آن استفاده از 5/1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال و تولید با اولویت در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر است كه اكنون با مجوز مقام معظم رهبری و رییس‌جمهوری و اجازه مجلس را داریم و معادل آن نیز بانك‌ها می‌گذارند و چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را در برمی‌گیرد و از این ظرفیت برای گسترش امور استفاده می‌كنیم.
مفت و مجانی به خارجی‌ها باختیم
در مراسم امضای این تفاهمنامه محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان ركن دیگر این طرح حضور داشت. شریعتمداری كه هنوز یك هفته از مراسم معارفه‌اش نگذشته، نشان داده وزیر فعالی است. در 7 روز گذشته چند سفراستانی داشته و حالا برای صنایع نساجی آستین بالا زده است. او در این مراسم با بیان اینكه به راحتی بازار پوشاك را واگذار كردیم، گفت: ١٢ میلیارد دلار پوشاك از مبادی قانونی وارد می‌شود اما حقوق گمركی نمی‌پردازند. واردات غیرقانونی پوشاك 5/2 میلیارد دلار است كه به نظر می‌رسد باید بیش از این مقدار باشد. ٢٣ هزار فروشنده پوشاك در تهران فعال هستند و 250 فروشگاه نمایندگی برندهای خارجی را برعهده دارند و از این رو پوشاكی كه به كشور وارد می‌شود باید بیش از این باشد. مفتخر هستیم زمانی بهترین برندهای پوشاك را به جهان عرضه می‌كردیم به شكلی كه از برند ایرانی در بازارهای لندن تقلب می‌كردند. وی صنعت پوشاك را صنعتی اشتغالزا دانست و گفت: این كالا می‌تواند صادر شود كه نیاز امروز اقتصاد ایران است. با اجرای این طرح آینده شغلی شاغلان مناسب خواهد بود. اجرای این طرح نباید تولیدكنندگان پوشاك را در داخل تهدید كند و از این رو شاید لازم باشد سند تعاملی با این بخش‌ها هم تنظیم شود. بی‌توجهی به امر اشتغال حتی می‌تواند به یك تهدید علیه امنیت ملی تبدیل شود، باید از تمركزگرایی در بخش صنعت خارج شویم زیرا اگر منابع را به درستی هدایت و توزیع نكنیم، ممكن است در مناطق مرزی ایجاد مشكل كند. وی نرخ بازدهی در بخش صنعت را كمتر از 10 درصد اعلام كرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۱۵ میلیارد دلار از فروش ۱۲۵۰ میلیارد دلاری محصولات نساجی در دنیا به تولیدات ایران اختصاص دارد. منافذ قانونی ورود كالا به داخل نیز باید ساماندهی شود به‌طوری كه مشكلی برای صنعت داخل وجود نداشته باشد. سیاست ما حمایت از عرضه‌كننده كالای ایرانی به بازارهای خارجی و حضور تولیدكنندگان داخلی در نمایشگاه‌های خارجی به ویژه كشورهای همسایه است. وزیر صنعت، حجم فروش محصولات نساجی را در دنیا 1250 میلیارد دلار عنوان كرد و گفت: سهم ما از این رقم 15 میلیارد دلار است كه باید برای افزایش این سهم تلاش كنیم تا شاهد رشد اشتغال در كشور هم باشیم. به گفته وزیر صنعت، با اجرای این طرح 20 هزار واحد تولیدی مورد حمایت قرار می‌گیرند كه حدود 18 هزار و 500 واحد از این تعداد به صنایع كوچك اختصاص دارد كه مورد حمایت دولت قرار خواهند گرفت. از این طریق 100 هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد می‌شود كه در آینده استان‌های دیگر نیز در اجرای این طرح مدنظر قرار خواهند گرفت. به گفته علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی ایران، با اجرای این طرح برای 5480 نفر در مناطق روستایی استان‌های اردبیل، چهار محال و بختیاری، كرمانشاه و همدان شغل ایجاد می‌شود.

نام:
پیام:

.کلیه حقوق این اثر متعلق به سایت نساجی نیوز می باشد
Copyright © 2010 nasajinews. All rights reserved